Den nye version af CGI giver kunderne mulighed for at bruge en lang række kanaler til A2P- og P2A-applikationer, herunder Google Verified SMS, Viber, RCS og WhatsApp.
Under Covid-19 er platformen blevet brugt af flere regeringer og mobiloperatører til at kommunikere med et stort antal kunder. I de første dage af Covid-19 sendte vi over 27 millioner tekstbeskeder i Europa. Regeringer var i stand til at give opdateringer til deres borgere i løbet af denne kritiske tid, og virksomheder var i stand til at holde kontakten med kunderne trods krisen. I løbet af de sidste par måneder kunne den nyeste version af CGI sende avanceret mobiloprettet og mobiltermineret trafik til 220 lande inklusive SMS, RCS, WhatsApp for Business, Google-verificeret SMS og Viber. Dette betyder, at regeringer og organisationer kunne nå deres målgrupper mere effektivt og på deres foretrukne kanaler.
LINK Mobility fortsætter med at implementere yderligere CPaaS-funktionaliteter
LINK’s administrerende direktør, Guillaume Van Gaver, siger, ”Corona-krisen fremskynder ikke kun behovet for at øge institutionernes og virksomhedernes digitale kapaciteter, men den kræver også en stigning i kommunikationen med borgere og kunder. Dette er grunden til, at vi er glade for at samle vores omnichannel-kapaciteter og tilbyde vores kunder flere måder at nå ud til deres målgrupper. Vi er også glade for at øge vores investeringer i nye funktioner til vores nuværende brede vifte af platforme til støtte for vores kunder i en lang række brugssager. ”
For at understøtte mærker under genåbningen af samfundet brugte vi RCS til at øge svarprocenten for slutkunder såvel som WhatsApp til kundeservicebrug.
I 4. kvartal 2020 fortsætter LINK Mobility med at implementere yderligere CPaaS-funktionaliteter, f.eks. Facebook Messenger, og lokale markeder til mæglingssystemet leveret af Digital Route og faktureringssystem leveret af Cerillion.